Со кого не би започнале љубовна врска, ниту пак би излегле на состанок?

Според истражување спроведено врз 2000 луѓе од страна на „OnePoll“, 42% од сите испитаници изјавиле дека веруваат во астрологијата за да утврдат дали се компатибилни со својот партнер.

Па така, колку пати сте чуле дека некој едноставно не одговара со одреден хороскопски или дека со личностите родени во одреден хороскопски знак си одговараат најмногу?

Но, било откриено нешто уште поинтересно: личните искуства на луѓето и нивните заклучоци за тоа со кои хороскопски знаци не би излегле никогаш повторно или не би започнале љубовна врска.

Најчесто, станува збор за ситуации и односи во кои тие „се изгориле“ и потоа формирале мислење за тој хороскопски знак заснован на еден или на повеќе негови претставници со кои биле романтично поврзани.

Еве колкав процент од луѓето не сакаат повторно да излегуваат или да бидат во врска со одреден хороскопски знак:

Близнаци – 42%
Рак – 37%
Бик – 36%
Овен – 34%
Лав – 31%
Девица – 28%
Скорпија – 24%
Вага – 22%
Стрелец – 17%
Јарец – 16%
Водолија – 10%
Риби – 7%

Сепак, постојат пет хороскопски знаци со кои испитаниците од анкетата најверојатно не би одбиле да одат на состанок повторно, а тоа се Рибите, Водолијата, Јарецот, Стрелецот и Вагата.