Додека интервјуто на Опра кое го видоа 50 милиони луѓе во светот беше полно со обвинувања и откритија, во позадина, ние исто така научивме многу за животот што го живеат Сасекси со нивниот син Арчи во раскошниот приморски град Монтесито.

 

САД– Ексцентрици, прогонети лица, пронаоѓачи, хипици, криминалци: повеќе од 150 години, сите дојдоа во Калифорнија барајќи нов живот на место каде нивниот стар свет не може да ги допре.

И, како што дознавме во двочасовното интервју на Опра со војводата и војвотката од Сасекс, членовите на кралските семејства можат да го сторат истото.

Додека шоуто кое го видоа 50 милиони луѓе во светот беше полна со обвинувања и откритија, во позадина, ние исто така научивме многу за животот што го живеат Сасекси со нивниот син Арчи во раскошниот приморски град Монтесито.

Особено, видовме поинаква страна на принцот Хари, оддалечена околу 4700 милји од неговите кралски должности и повеќе од 6 800 од неговата служба водејќи воздушни напади и пилотирајќи напаѓачки хеликоптери за воздушниот корпус на британската армија.

Ова е она што го научивме за животот опишан од Меган како „поголем од која било бајка што некогаш сте ја прочитале“, еден вид идила натопена во сонце, ненекспонирано домаќинство и ѕвездено богатство.

Интервјуто на Опра се отвори со необична сцена: Меган клечеше меѓу голем број кокошки во голема жичана обвивка, облечена во перјана јакна во кежуал стил за на село.

Во близина, Хари седеше тивко во сенка, во чизми и со замислен израз додека играше со една од кокошките.

Ова беше „Archie’s Chick Inn“, каде што двојката чува кокошки спасени од фабричките фарми. Редоследот, откако Меган проговори за јазот меѓу нејзините „наивни“, „бајковити“ очекувања и реалноста на животот во британската монархија, веќе имплицираше дека оваа сцена е вистинска бајка.

“Како се чувствувате овде; кој е зборот?” – праша Опра. „Мир“, рече Меган. Таа, рече, била возбудена од „можноста да живее автентично“ и „да се врати на основните работи“.

Чик Ин не е обична фарма. Чини, наводно, 14,7 милиони американски долари (10,6 милиони фунти), што ги прави соседи со Опра и другите богати жители.

Навистина, вистинското интервју се одржа помеѓу два големи камени столбови покриени со бршлен во куќата на заеднички пријател, кој остана дискретно неименуван (според „Дејли мирор“, тоа ѝ припаѓа на пријателката на Опра од ТВ царството-Гејл Кинг). Тоа беше знак за тоа колку сега Хари и Меган се блиски со холивудската елита во јужна Калифорнија.

Тоа не е ништо ново за Меган, чие време на телевизија и поврзана слава им донесе високи пријатели како што се тениската ѕвезда Серена Вилијамс, „најдобра актерка“ на Оскарите, Хали Бери…. Сите издадоа изјави за поддршка и солидарност пред или по интервјуто.

Двојката имаше причина да се јави на таа мрежа откако им беше одземена заштитата финансирана од британските даночни обврзници. Пристигнаа во Калифорнија од Канада во март 2020 година, очигледно само неколку дена пред САД да биде во локдаун, тие беа сместени во Лос Анџелес од режисерот и продуцент Тајлер Пери, кој плати и за нивната безбедност.

Калифорнија не беше „планот“

Улогата на милијардерот и телевизиски могул Тајлер Пери зборува за непланираната природа на летот на Сасекси од Велика Британија. Околу еден час и една четвртина од интервјуто, тие открија дека нивното заминување во 2019 година беше предизвикано од „постојан бараж“ на непријателски – и, како што рече Хари, често расистичко – прес-медиумско известување, туркано до „точка на кршење“ особено кон Меган.

Двојката првично се појави во Британска Колумбија, на западниот брег на Канада, со намера да продолжи да и служи на кралицата во земја од Комонвелтот. Во план беа и Јужна Африка и Нов Зеланд, додека Сасекси се надеваа дека ќе ја извршуваат кралската должност обиколувајќи го светот и помагајќи во добротворна организација со малку полемики.

Тоа е во спротивност со некои претходни извештаи кои сугерираа дека Лос Анџелес е долгорочна цел.

„Не планиравме“, рече Меган. „Ни требаше куќа и [Тајлер] понуди и безбедност, па тој ни даде простор за дишење да се обидеме да сфатиме што ќе правиме“.

Детството принцот Хари никогаш го немал

Еден од издвоените моменти беше црно-бело домашно видео на кое Арчи трча преку плажа, а сценографијата не се појавуваше затрупана од густата магла што понекогаш се држи до крајбрежјето на Калифорнија и ги храни нејзините познати шуми од црвено дрво.

Ова, рече Хари, е она што најмногу го цени во неговиот нов дом: „отворен простор каде што можам да одам на прошетка со Арчи, а ние да одиме на прошетка како семејство и со кучињата“, како и да планинари и патувања до плажа, „што е толку блиску“.

Еден од најтивките емотивни моменти во шоуто се случи кога Хари раскажа за сопственото детство, растејќи во поинаква ера на кралски протокол и изолација.

„Најзначајно за мене е да го држам [Арчи] на задниот дел од велосипедот, и да го носам на овие возења со велосипед – што е нешто што никогаш не бев во можност да го сторам кога бев млад“, рече тој.

„Може да го видам од задната страна, и тој ги шири рацете и тој е како„ вуоох! “, Разговорлив, разговорлив, разговорлив“. Тој рече дека Арчи, кој им порачува на возрасните да „возат безбедно“ секогаш кога ќе ја напуштат куќата, е во фаза на бујно именување на работите што ги гледа: „Палма! Куќа!“ Неговиот моментален омилен збор е „хидрат“.

„И си мислам – леле“, рече Хари.

Хари го наоѓа својот центар

Во кралската кариера на Хари секогаш постоеше чувство дека тој прави се што може за да избега. Од неговата армиска служба, преку неговата игра со ленти во базен во хотел во Лас Вегас, до можеби и самиот брак, тој често се напрегаше против строгите задолженија и обврски на еден принц.

Во интервјуто, сепак, видовме Хари кој изгледаше опуштен.

Неговото чувство на слобода беше изразено во неговиот разговор за неговиот брат Вилијам и таткото, принцот Чарлс, кои останаа „заробени“ во архипелагот на палатата. Поттикнати од Опра да кажат дали Меган го „спасила“, тој рече дека имала голема улога.

Еден мал, но кажувачки знак дека Принцот се чувствува како дома во Голден Стејт се случи во сериозен момент. „За мене, јас сум навистина олеснет и среќен што седам овде и разговарам со мене и сопругата покрај мене“, рече тој, држејќи ја Меган за рака. (Телеграф)