Култура

26 октомври 2017

„Оревокршачка” на мраз распродадена, закажана и втора претстава

Поради големиот интерес за претставата „Оревокршачка" на мраз, која ќе се одржи на 4 декември 2017 година со почеток во 20 часот, организаторите, „Прагма продукција", се одлучија и за...

„Џипси кингс“ со новогодишен концерт во Скопје

Една од најуспешните светски атракции „Џипси кингс" на 22 декември ќе одржи новогодишен коцерт во Скопје, како второ издание на настанот „All you need is love" на Авалон продукција....

Македонските танчари со Даунов синдром освоија бронза на Светското првенство во модерни танци

Танчарите со Даунов синдром од танцовото студио „Денсерс јунајтед" учествуваа на Светското првенство во хипхоп електрик буги и брејкденс кое се одржа во главниот град на Данска, Копенхаген, каде што го освоија...

25 октомври 2017

Нова цензура - и Госпоѓа министерка тргната од сцената

Актерката Весна Бејби Петрушевска преку социјалните мрежи информираше дека претставата „Госпоѓа Министерка" е тргната од репертоарот на МНТ, нејзиниот матичен театар.

22 октомври 2017

Се распаѓа прилепскиот театар, опасно е за актерите и публиката

Прилепскиот ансамбл, којшто измините неколку години освојува врвни награди на театарските фестивали во земјава и странство, твори во тешки услови под сите стандарди. Актерите незадоволството го манифестираа и на...

Светска премиера на Бикини Мун на Манчевски

Петтиот игран филм на Милчо Манчевски „Бикини Мун" ја имаше светскатата премиера на фестивалот во Сао Пауло, Бразил.

Фестивал на музичките уметници „Златна лира - 2017“

Фестивал на музичките уметници на Македонија „Златна лира - 2017" се одржа вечерва 21 октомври, во Музејот на град Скопје. На концертот  настапија Линда Хедлунд - виолина (Финска) и Доменико дел Гуидиче - гитара...

Еден век од раѓањето на најпознатиот македонски муралист Борко Лазески

Ликовни дела на Борко Лазески од колекцијата на неговото семејство во вторник, 24 октомври ќе бидат изложени во ателјето на уметникот во Скопје.

Изложба на графика на Шќипе Мехмети "Фрагилност"

Во рамки на годишната програма на Националната галерија на Македонија е изложбата на графичарката Шќипе Мехмети, која ќе се одржи на 24.10.2017 година, вторник, во мултимедијалниот центар Мала станица, во 20.00...

19 октомври 2017

Тимот на "ЕXIT" најавува зимски музички фестивал во Јахорина

Големото семејство "EXIT" од следната година ќе брои уште еден член. Откако во 2014 го најавија "Sea Dance" во Црна Гора на плажата Јаз, па една година подоцна и "Revolution" во Темишвар, а од следната година и "...

Во Египет пронајден дел од статуа стара 4.000 години

Во Египет е пронајдена глава од дрвена статуа која најверојатно претставува владателка на Египет од пред повеќе од 4.000 години.

Се верува дека...

13 октомври 2017

Гал Гадот ќе глуми во филм за постнацистичка Германија

Режисерот Џастин Курцел изјави дека приказната е за поранешен нацистички капетан кој, сакајќи да се искупи за своите злосторства, ги лови и убива своите СС офицери од тимот.

Србија издвои над 500 илјади евра за проект на холивудскиот актер Ралф Фајнс

Филмот е всушност приказна за рускиот балетан Рудолф Нуреев и ќе се снима во Србија. Премиерата е закажана за наредната 2018 година.

Изложба на фотографии „Интровертност" од Влатко Деков

Според авторот Влатко Деков, станува збор за мал личен придонес во претставување на светот на интровертните луѓе, фотографии снимени во неколку европски градови, но претежно на португалските плажи, некаде помеѓу...

Меѓународен филмски фестивал „Богородичен покров"

Проекциите викендов (14-ти и 15 октомври) ќе бидат во МНТ, а од 16-ти до 18 октомври во Кинотека на Македонија.