Кујна

18 август 2018

Мала диња, а задоволство поголемо од било што друго

Кај нас ја има во изобилство, и тоа од повеќе врсти. Не е скапа, може да се понесе мала диња и на работа со себе и да биде ужина по мерка... накусо, дињата има повеќе од што вие очекувате од неа и заслужува да биде...

17 август 2018

Ароматични пастрмајлии

 

Тесто4 чаши брашно1 лажичка квасец во прав1 лажичка прашок за печивопрстофат солпрстофат шеќер4 лажици масло1 јајце100 мл јогурт100-150мл вода (по потреба)

Полнење70...

15 август 2018

Домашен сладолед од јагоди

 Сладолед од јаготки

1 засладено кондензирано млеко

1 кондензирано млеко

2 лажички шеќер

1 1/2 шолји млеко

1 сад свежи јаготки или 1 пакување замрзнати јаготки

2...

Како најлесно да научете да јадете со кинески стапчиња (ВИДЕО)

Сите јадења од кинеската кујна се јадат со помош на стапчиња, па дури и оние што се течни. За да ја совладате техниката за јадење со стапчиња потребно ви е само трпение.

...

14 август 2018

Лигњи на скара со лимон и магдонос

Состојки:

500 г лигњи

сол и црн пипер

маслиново масло

1 лимон, сечен на кришки

неколку гранчиња свеж магдонос, ситно сечкани стапчиња

...

Рецепт: Ќофте во затвор (видео)

Ќофте во затвор звучи необично и комплицирано но во суштина воопшто не е. Нивната подготовка е брза и лесна, а по вкус неверојанти.

Потребно е да се сварат компирите и да се исечат на кругови, со нив да го...

Пилешки жилијен

 Потрбни состојки

пилешки шницли – 2 парчињакисели краставички – 2- 3шунка – 200 г.зденка – 3 парчињакашкавал – 100 – 150 г.кисела павлака – 200 г.маслец – 125 г.сол – по вкусбибер и пикантно – по вкус

...

12 август 2018

Подготвувате храна во алуминиумска фолија... прочитајте го ова на време

Дали сте и вие дел од луѓето кои сите остатоци од храна ги замотуваат во алуминиумска фолија, па дури и ја подготвуваат храната во неа? Ако сте, прочитајте и размислете што понатаму, а ко не сте вреди да го знаете...

11 август 2018

Чоколадна киндер торта за која не ви треба печење

Во топлите летни денови ретко кој е расположен за печење, но тоа не значи дека не сакате да се засладите со вкусен десерт.

Оние кои се љубители на готвењето нема да одолеат на оваа чоколадна торта во 4 слоеви...

ОДЛИЧНА ИДЕЈА ЗА ДЕСЕРТ: Вкусни падобранци со чоколаден крем

Направете вкусен десерт по ручекот и изненадете ги најблиските со падобранци приготвени на уникатен начин!

10 август 2018

Семки од лубеница: Направете грицки кои ќе го штитат вашето срце

Сите сакаат лубеница, но ви откриваме дека и нејзините семки не се помалку здрави и хранливи.

Лубеницата, покрај водата и шеќерот, ги содржи и...

8 август 2018

Ставете крај на сувото и жилаво месо: Пред печење задолжително направете го ова!

Доколку сакате месото повеќе никогаш да не ви е суво и жилаво, пред термички да го обработите, задолжително ставете го да отстои во маринада!

Ви го...

4 август 2018

Сте пробале турска и грчка... а Пудинг баклава?

Состојки:

500 гр готови кори за пита

1 л. млеко

3 кеси пудинг од ванила

4 лажици шеќер

4 јајца

1 дл. масло

4 лажици шеќер за корите

500 гр. шеќер за шербет

2...

2 август 2018

Во Шкотска е хит сладолед од мајонез

Слаткарницата Ајс Артисан Ијскрим во Фалкиркук во Шкотска создаде сладолед од мајонез. Сопственикот Кајл Џентлмен изјави дека идејата за овој необичен сладолед дошла од неговата голема љубов за мајонез.

Тој...

Храна од микробранова: Штетна или не?!

Иако повеќето од нас веќе долго ја користат, секогаш останува енигма дали е навистина безбедно да ја подготвувате храната во микробранова печка – дали загревањето или подготвувањето на...