Кујна

11 септември 2018

Вкусна путер погача (видео)

Мека и воздушеста, со совршен мирис на домшни кифли од кои домот ќе замириса а домашните ќе уживаат

Состојки

500 кгр вода40 г квасец1 лажица шекер1 полна лажица сол50 гр. масло200 путер или маслец1 кгр...

10 септември 2018

Рецепт: Најефтина чоколадна торта која брзо се подготвува

Состојки:

5 jajца11 лажици шеќер (рамни)4 лажици какао kašike kakaa3 лажици масло1 пециво1 литар млеко100 гр. чоколадо100 гр. маргарин300 гр. шлаг пена или павлака

Подготовка:

Најпрво ја...

Што треба да јадете за подобар имунитет?

За добар имунитет и добра одбрана на организмот од нештата кои можат да му наштетат неопходно е здраво да се храните. Еве што треба секојдневно да консумирате за истиот да го доведете во нормала.

...

Чоколадни мафини

Потребни состојки:

200 г брашно2 лажици прашок за пециво2 лажици какао во прав150 г шеќер1 ванилин шеќер125 г путер2 јајца1 дл млеко

Начин на подготовка: Загрејте ја...

7 септември 2018

Полнети тиквички печени во рерна

Ако незнаете што вкусно да подготвите денес, еве еден рецепт од традиционалната кујна што нема да ви одземе премногу време.

Состојки:1-2 млади тиквички1 главица кромид4 чешниња лук100 грама...

6 септември 2018

Природен лек кој ќе ви го спаси животот

Црниот дроб е најголемиот орган на човечкото тело и неговото здравје ја дефинира општата состојба, виталност и енергичност.

Тој има околу 500 функции – преработува 90% од хранливите материи, ја трансформира...

Лесен ручек: Лазањи со шунка и кашкавал

Состојки:

500 гр кори за лазањи300 гр кашкавал300 гр шунка, свинска или може да користите и сув свински врат2 лажици брашно500 мл млеко200 мл вода1 лажица сув зачин50-100 мл...

5 септември 2018

Брза пица – рецепт кој што воодушеви многумина

Ова е сигурно најбрзиот и едноставен начин за подготовка на тесто за пица. Испробан е безброј пати и воодушевил многу читатели.

Состојки за тесто:

1 чаша ( од 2 дл.) јогурт

2 чаши...

4 септември 2018

Брзо и вкусно: Пица бурек

Состав100 грама Шункамалку мала лажица Црн пипер500 грама Тенки корималку Сол150 грама Сирење400 грама Печуркималку Оригано30 грама Маслинки200 милилитри Доматен сок

Подготовка...

3 септември 2018

Го обединува семејството, ги стрви соседите-Ајвар

Една од најголемите опсесии на македонското домаќинство е Ајварот . Да се направи добар ајвар, кој предизвикува и мами, и пред се ајвар на кој ќе завидуваат соседите, е вистински...

30 август 2018

Салата од цвеќе

Порано луѓето за да се прехранат, биле приморани да јадат билки, а денес сервирање цвеќе во чинија е вистински моден тренд.

Основни состојки:

250 гр. листови мешана100 гр. слез, борач, невен, жалфија,...

Ова се најскапи јадења во свет

Овие намирници не се често на просечна трпеза во нашите краишта.

Јастрог

Јастрогот припаѓа во морски плодови, кои секоја година на американскиот пазар му носи две милијарди...

Појадок за цело семејство: Mекици со јогурт за само 100 денари

Доколку немате мнгу време за подготовка на појадок постои начин да јадете нешто топло и вкусно.

Потребни состојки:

- 1 пакување готови кори за пита- 2 чаши јогурт- 3 jajца- малку масло- на врв од нож...

27 август 2018

Сочни и вкусни: Бабини кременадли...

Состојки:

3 кременадли2 лажици брашно2 лажици кисела павлака4 чешниња луксол и зачин

Подготовка:

Кременадлите се толчат и посолуват. Се ставаат во тава, се додава малку вода и масло и се динстаат...

Официјално најдобар сос за паста во свет

Сос за паста кој е прогласен за надобар во свет од страна на кулинарскиот сајт "Delish", се прави само од три состојки, а не бара ни сечкање на лук.

Потребни состојки

800 грама домат од...