Кујна

21 ноември 2018

Рецепт: Посна торта со пиво

Рецепт: Посна торта со пиво

Време е на слави. Некои се мрсни, но ги има и посни. За овие вторите, еве убав старински предлог за посно, вкусно и сочно благо...

Састојки:

- 1/2 л...

Готварски трик: Испечете месо на сосема поинаков начин (фото)

Ако сте љубителли на пилешко и месо од ќурка, сигурно ќе се одушевите со овој трик кои го користат готвачите за да добијат најдобар вкус, кој за време на печњето го задржува мирисот и аромата.

Печење на...

12 ноември 2018

Рецепт за Камали леб, стар 2000 години

Камали е традиционален чапати лед (налик на тортиљи) на Хунзите, а рецептот за ова здраво пециво е стар 2000 години. Камали лебот го намалува апетитот со само едно изедено парче од овој леб и влијае да не...

8 ноември 2018

Некои намирници можат да се јадат и по истекот на рокот

Многумина од нас не сакаат да ризикуваат, обично, бидејќи не сме информирани. Па и онаа храна која можеме да ја искористиме завршува во ѓубре.

Житарици

Можно е житариците да изгубат од...

Зелен чај за слабеење со ловоров лист

Потребни се само неколку дена конзумирање на овој здрав чај за да ја забележите разликата.

Тој е толку моќен поради моќната комбинација на зелен чај, ловоров лист и цимет. Сите три состојки се здрави и...

Направете си еспресо дома иако немате еспресо апарат! (ВИДЕО)

Многу од луѓето низ светот, не можат да го започнат својот ден без да испијат барем едно кратко еспресо. Седењето секој ден во кафулињата знае да биде понекогаш и скапо, а не секој дома...

6 ноември 2018

Рецепт: Рафаело кугли

Састојки:

- 2 дл вода,- 200 г шеќер,- 250 г маргарин,- 200 г млеко во прав,- 120 г кокос,- 100 г лупени и печени лешници,- 100 г кокоса за валкање на кугличките

Подготовка:...

5 ноември 2018

Откриен тајниот рецепт на МекДоналдс: Еве како сами за 5 минути да направите Биг Мек сос

Доколку уживате во хамбургери, посебно го обожавате популарниот Биг Мек и се обидете дома да го направите но имате чуство како секогаш нешто да недостасува тоа е поради тоа што во овој...

2 ноември 2018

Рецепт: Погача која не се меси

Мека, едноставна и брза за подготовка.

Состојки

400-450 гр. брашно100 гр. масло25 гр. квасец200 гр. млеко100 гр. вода1 лажиче сол

Подготовка:

Квасецот...

29 октомври 2018

Рецепт за мајонез кој се подготвува од три состојки за 60 секунди (видео)

Овој сос е нешто по луксузен и поздрава варјанта на мајонез, може да се каже дека дури е и по "елегантен" од стандарден мајонез

Потребни состојки:

1 жолчка (пред подготвување јајцето да...

25 октомври 2018

Рецепт: Плисирана пита (видео)

Состојки за тепсија со пречник 20 см.

280 грама готови кори2 јајца100 гр, јогурт100 гр. млеко100 гр. масло150 грама кисела вода1 лажиче сол

Подготовка:

Пресечете ги корите по должина, и секоја...

19 октомври 2018

Рецепт: Екстра колач од стар леб и јаболка

Мафини од стар леб и јаболка се подготвува за половина час.

Состојки• 1,5 крг ситно сецкан стар леб• 3 јајца• 8 до 10 ситно сецкани карамели бомбони• 1 поголемо јаболко сецкано на ситни коцки• 375 мл. до 400...

Рибино масло, многу повеќе од храна

Редовниот внес на рибино масло значајно го успорува когнитивното пропаѓање и атрофија на мозокот кај постарите лица – покажало истражувањето на научникот Род Ајленд.

Во истражувањето учествувале 229...

17 октомври 2018

Брз појадок: Селски уштипци- бубулиња

Состојки:

600 гр. брашно3 jajцa100 гр. млеко200 гр. вода1 пециво1 лажиче сол1 лажиче шеќермасло за пржење

Подготовка:

Во сад пола доза од брашното мешајте ја со...

10 октомври 2018

Мангупски појадок

Појадок кој утрото може да ви го направи забавно!

Три брзи омлети

1. Грчки омлет

-1 шоља исчистен и сецкан спанаќ-100 грама меко здробено сирење- 2 лажици пињоли

 

...