Потребни состојки:

10 домати со иста или приближна големина  2 конзерви туна  1 главица кромид …

Потребни состојки:

250 r грав 1 главица кромид  1 лажиче брашно масло црвен…

Потребни состојки:

1 кг свински или телешки бифтек или телешки розбиф 80 г кисели краставички 80 г…

Потребни состојки:

1 лажица брашно 3 поголеми компира 1 јајце оцет 2-3 лажици…

Фино кремасто и сочно јадење со печурки и пилешко месо, специјалитет на италијанската праина Венето.

Куркумата е еден од најздравите и најквалитетните зачини. Помага за намалување на воспаленијата, одличен антиоксидант е…

Состојки:

- 12 јајца - 250 г бадеми - 12 лажици шекер - 1 лимон - 4 лажици ситно дробени кексиЗа филот…

Потребни состојки:

1-2 пилиња 150 г путер 1/4 литар пресно млеко брашно 7-8…

Состојки:

1/2 кг брашно 100 г масло 150 г ореви сол вода

Потребни состојки:

- 1/2 кг грав - 1/2 кг кромид - 100 г масло - 1 лажица црвен пипер  -…

Доколку сакате месото повеќе никогаш да не ви е суво и жилаво, пред термички да го обработите, задолжително ставете го да отстои во маринада!…

Составен дел на една култура е и кујната. Па, секој народ може да се пофали со својата традиционална автентична кујна. Замислете си сега дека…

Светло црвената боја на месото често може да излаже дека месето е свежо. Но затоа, непријатниот мирис е најдобар показател дека месото не е за…

Состојки за 2 до 4 лица

• 4-6 jajцa

• 1 конзерва грашок од 400 гр.

• 2-4 тортиљи

• зеленчук по желба

• сол…

Состојки:

- 1 шоља + 2 лажици брашно

- 355 мл. газирана вода

Подготовка:

Ставете го брашното во сад и постепено…

Состојки:

1 сув (бајат) леб

200 гр. кашкавал

100 гр. шумка

врзол младо кромитче

малку сол…