Пројата може да ви послужи во секоја пригода, бидејќи гостите ќе бидат воодушевени од вкусот

Пројата е вистински македонски специјалитет. Има неодолив мирис и вкус, а идеална е за вечера со семејството. Притоа, за нејзината подготовка нема да ви треба многу време, па затоа задолжително пробајте ја. Вашите домашни ќе ви бараат парче плус.

  • 150 г старо тврдо кравјо или овчо сирење
  • 3 јајца
  • 1 дл кисело млеко или јогурт
  • 1 дл масло
  • 1 прашок за печиво
  • 15 лажици брашно
  • сол по вкус