Потребни состојки:
– 100 г леќа
– 500 г тиквички
– 2 лажички зачин
– 2 чешниња лук
– 100 мл маслиново масло
– 1 лимон
– 1 китка власец
– сол
– бибер

Начин на приготвување: Леќата сварете ја во солена вода и потоа исцедете ја. Тиквичките исечете ги на тркалца и малку пропржете ги. Пред крај додадете го исечканиот лук и оставете малку да се излади. Леќата и тиквичките иситнете ги во блендер и постепено додавајте маслиново масло и лимонов сок. На крај додадете ги власецот, сол и бибер. Изладениот намаз послужете го на препречени кришки леб и по желба со малку сирење.