За безброј кулинарски курсеви за унгарска храна може да се каже дека се развиени под влијание на вакви и такви странски култури или биле целосно од странство.

Сепак, повеќето деликатеси се претежно унгарски и се родени во тие граници. Меѓу сите унгарски деликатеси, аранигалуска (златни кнедли) е можеби најуспешен, бидејќи не само што е вечна ѕвезда на славата на унгарската кујна, туку ја освои и Америка.

Нема точен датум за потеклото на аранигалусот, но првиот запис може да се најде во унгарски речник објавен помеѓу 1862 и 1874 година. Исто така, се појави на 6 јули 1862 година во написот во весник под наслов „Нашата национална храна“ напишано од познат унгарски романсиер и државник Мор Јокаи.

Во својата статија, Јокаи го вклучи аранигалусот во стилот на Торде меѓу неговите списоци со храна „поради што еден Унгарец што живее во странство посакува да може да се врати дома“.

Без сомнение, ова е скапоцен камен на унгарската кујна за кој секој знае, но малку луѓе го подготвуваат.

Навистина: просечен Унгарец никогаш не сретнува некој што има проблеми со аранигалус – барем во смисла да го јаде, бидејќи неговата подготовка од квасец тесто може да скрие некои изненадувања.

Неговата прецизна подготовка го направи аранигалот редок посетител на училишни кафетерии, но кога вработените во кујната одлучија да го сторат тоа, секој ученик го сакаше во секунди.

Во средината на 20 век, десерт влегол во унгарските и еврејските пекари низ САД. Во 1972 година, Бети Крокер го сподели рецептот во својот готвач, нарекувајќи го унгарска торта со кафе.

Ненси Реган ја популаризираше аранигалуска во Белата куќа кога ја послужи за време на Божиќ, по што стана десерт кој редовно се служи. За време на популаризацијата во Соединетите Држави, тој често се мешаше со сличен леб од мајмун, кој на крајот остана име за двата десерти. Всушност, двата рецепта подоцна ќе се спојат во еден, што значи дека денешниот распространет леб од мајмун е веројатно „американската верзија“ на аранигалуска.

Аранигалуска

-За помала торта-

За тестото

25 гр стопен путер
25 гр квасец
1 јајце
125 гр млеко
25 гр шеќер
250 гр брашно
5 гр сол

За посипување на тестото

125 гр стопен путер
70 гр мелени ореви
70 гр шеќер во прав

За глазура од ванила

3 дл млеко
Yолчки од 3 јајца
4 лажици шеќер
1 лажица брашно
Семиња од половина стап ванила или 1 лажичка екстракт од ванила

Измешајте ги состојките на тестото, со рака или со машина, и потоа оставете го да стои 40-60 минути. Раширете го, а потоа исечете го на парчиња (без вишок) со пила или секач за колачиња. Грдо, помалите парчиња можат да влезат во долниот слој. Измешајте мелени ореви со шеќер. Ставете слој тесто во намастен или путер плех за печење или плех за торта, прелијте го со путер, а потоа и мешавина од шеќер и ореви.

Аранигалус може да се направи во еден слој, но во калап за торта, парчиња тесто може да се стават едни на други. Поентата е дека мешавината од путер и шеќер се шири насекаде. Оставете го тестото да отстои уште 30 минути и загрејте ја рерната на 170 степени Целзиусови. Ставете го тестото во рерна и печете го половина час.

За подготовка на глазура од ванила:

Истурете го млекото во сад. Изматете ги жолчките, шеќерот, ванилата и брашното во млекото додека не формира грутка, а потоа истурете ја смесата во шерпата и загрејте ја на умерена топлина. Постојано мешајте додека не зоврие и згусне.

Послужете додека е сè уште жешко!