Потребни состојки:

1 л вода

250 г ориз
0.5 л млеко
0.5 суво грозје
2 кафени лажици ванилин шеќер
1 ќесичка мелен цимер (5 г)

Начин на приготвување:

1 чекор: Сварете го оризот во вода 1:3 (3 чаши вода на 1 чаша ориз). Кога водата ќе проврие, додадете го млекото и чекајте оризот да се свари. Доколку сакате посладок сутлијаш додадете малку кафеав шеќер.
2 чекор – 5 мин:
Додадете го ванилиниот шеќер и грозјето и се заедно убаво измешајте.

3 чекор – 10 мин:
Сипете го во чинии (или садовите кои сте ги планирале) и почекајте да се излади. На крајот зачинете со цимет и уживајте.