Готвачката Марчела Хазан, родена во Италија, а живеела и починала во САД, во една од своите книги со рецепти, ја открила тајната за најдобриот сос за тестенини. Токму нејзиниот сос од страна на списанието Delish е прогласен за најдобар во светот.

Потребни состојки:
домати
– кромид
– путер
– сол по желба

Начин на приготвување: Во тенџере ставете половина кромид без се;кање, додадете го путерот и кратко попржете. Додадете ги доматите и варете околу 45 минути. Состојките не треба да се сечкаат, само ставете ги во тенџерето заедно да се соединат и вкусовите да се измешаат.