Ако пржените лепчиња со јајце ви се омилени, а ги одбегнувате затоа што за нивното приготвување е потребно поголемо количество зејтин, овој рецепт дефинитивно  ќе ви се допадне. Не ви треба ни премногу време ни премногу состојки, а вкусот е неверојатен.

Потребни состојки:

  • 3 јајца
  • 10 парчиња леб
  • 9 лажици млеко
  • 5 лажици масло  + за премачкување
  • малку сол

Начин на приготвување: Во длабок сад изматете ги јајцата, па додајте го млекото и петте лажици масло. Посолете и сè добро измешајте. Потопете ги кришките леб една по една и редете во плех, па оставете да отстојат десетина минути. Потоа наредете на плех обложен со хартија за печење. Со помош на четка, со маслото за јадење намачкајте ги парчињата одозгора. Печете околу дваесет минути во рерна претходно загреана на 200 степени.