Направете лесен и вкусен оброк од шпагети

Потребни состојки:

 • пакување посни шпагети
 • две конзерви сардини
 • маслиново масло
 • две чешниња лук
 • половина главица кромид
 • децилитар бело вино
 • две лажици песто
 • оригано
 • магдонос
 • сол
 • бибер

Начин на приготвување: Шпагетите сварете ги и оставете ги на страна, но не ги цедете. На маслиново масло пропржете ситно сечкан кромид и лук, зачинете и промешајте. Додадете песто, бело вино и динстајте неколку минути.

Сардините исцедете ги од маслото и исечкајте ги. Исцедете ги шпагетите и измешајте ги со сосот. Сè убаво измешајте, истурете во сад и врз него наредете ги исечканите сардини.

Послужете додека е топло.