Доколку барате едноставна и вкусна крофна која ќе го израдува вашето семејство, еве еден едноставен рецепт кој го зафати интернетот во последните денови.

Крофни со две состојки

Станува збор за рецепт за крофни кои се подготвуваат само со две состојки, а се готови буквално за 10 минути, а резултатот е вкусен, крцкав и сочен.

потребно е:

190 грама јогурт (можно е да се замени со млеко, но во овој случај се користат 110 грама млеко)

140 грама обично брашно + 1 и 1/2 прашок за пециво)

Подготовка:

Во длабокото загреано масло ставете мала лажица од смесата. Ако имате машина за колачиња, можете да го ставите тестото во него и да извадете мали топчиња. Треба да направете мини крофни. Секако, доколку сакате да бидат поголеми, извадете ги со голема лажица. Наполнете ги по желба – со мед, шеќер во прав, чоколаден крем, џем…