Салата од цвеќе

Порано луѓето за да се прехранат, биле приморани да јадат билки, а денес сервирање цвеќе во чинија е вистински моден тренд.

Основни состојки:

250 гр. листови мешана
100 гр. слез, борач, невен, жалфија, маслачек, љубичица, ружа (од сите помалку)
2 лажица вински оцет
½ лажиче сенф
5 лажици масло
шеќер, сол и бибер

Подготовка:

1. Салатата и цвеќето добро да се измијат и да се исцедат

2. Во чинија за салата измешајте оцет, сенф, малку шеќер, сол и бибер. Додатете масло и мешајте со мешалка за матење.

3. Спуштете ја салатата, внимателно измешајте ја и на крај одозгора распоредете ги цветовите

 

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари