Пристигна пролетта, а кога надвор времето е поубаво, сакаме храна што може брзо да се јаде. Оброк салатите се вистинското решение, а во последните години станаа многу популарни, па има безброј рецепти за нив.

Состојките можете да ги комбинирате по желба, а во некои да додадете овошје или јаткасти плодови. Тие се одлично решение кога сакате да однесете нешто на работа, но и кога Велигден е завршен и имате јајца кои немате идеа како да ги  искористите.

Состојки:

  • 1 краставица
  • 3 јајца
  • 250 гр ротквици
  • кромид
  • 2 лажици мајонез или павлака

Подготовка:

Сварете ги јајцата, а потоа исечете ги кога ќе се изладат. Се става во сад, па се додава сечканата краставица, ротквицата, младиот кромид и се зачинува по желба. Потоа додадете мајонез или павлака и измешајте.

Послужете.