Печењето колачиња едноставно е дел од божиќната сезона, но само класиците како колачиња со путер и слично се досадни на долг рок. Затоа оваа година на кифличките би можела да им им подариме „нешто посебно“ и да ги претвориме во рајски деликатеси од чоколадо и лешници. Овој вид кифлички дефинитивно ќе го забрза отчукувањата на срцето на љубителите на чоколадо. Совет: најдобро е да ги пробате веднаш и да уживате во убаво кафе или чај!

Потребни состојки за околу 40 парчиња:

• 260 г спелено брашно

• 20 г какао во прав

• 70 г шеќер

• 100 г мелени лешници

• 150 г кокосово масло

• 60 г крем од лешник

За посипување

• 2 лажици шеќер во прав

• 1 лажичка какао во прав

Начин на приготвување:

1. Во сад измешајте ги брашното, какаото во прав, шеќерот и мелените лешници.

2. Додадете кокосово масло и крем од лешник и замесете мазно тесто.

3. Потоа тестото за кифличките обликувајте го во ролат со дијаметар од 3-4 см. Завиткајте во проѕирна фолија и ставете го во фрижидер околу еден час.

4. Загрејте ја рерната на 180 степени (горе/долу).

5. Исечете го тестото на парчиња дебели околу еден сантиметар. Парчињата обликувајте ги во полумесечини и наредете ги во плех обложен со хартија за печење.

6. Кифличките со чоколадо и лешник се печат 12-15 минути на 180 степени.

7. Во меѓувреме во помал сад измешајте ги шеќерот во прав и какаото во прав.

8. Кифличките со чоколадо и лешник се вадат од рерна и се оставаат да се изладат 2-3 минути.

9. Млаките кифлички се валкаат во мешавина од какао и шеќер и се оставаат целосно да се изладат.