Рецепт: Посна торта со пиво

Рецепт: Посна торта со пиво

Време е на слави. Некои се мрсни, но ги има и посни. За овие вторите, еве убав старински предлог за посно, вкусно и сочно благо...

Састојки:

- 1/2 л пиво,
- 1/2кг шеќер,
- 1/2кг брашно,
- лажиче сода бикарбона,
- сок од еден лимон,
За фил:
- 250 г млени ореви,
- 400 г шеќер,
- малку вода

Подготовка:

1. Брашното се меша со сода бикарбон, се додава шеќерот и пивото, добро се мешаат додека масата не се соедини. Се додава сок од лимон кој го  мешате со смесата.
2. Добиената смеса ја делите на два дела , од која се печат две кори. Се печат околу 25 минути на 200 степени
3. За филот, зовриете го шеќерот со малку вода, потоа додадете ги мелените оревите.
4. Кога филот ќе се олади, премачкајате ги корите (кора, фил, кора).
5. Оставете фил доволно да се преачка преку целата торта
6. Кога торта е готова, посипете ја мелени ореви а по желба со шеќер во прав.

 

 

Најнови вести

Коментари