Рецепт: Дипломатска салата

Лесна, кремава и вкусна салата за пречекување гости кои ви се важни

  Состојки:
- 200 гр.павлака
- 200 гр.мајонез
- 100 гр, рендан кашкавал
- 100 гр. маринирани печурки
- 100 гр. печеница, на мали коцки (може сув врат или шунка)
- 50 гр. суво пржен сусам
- маслинки
Измешајте го мајонезот со павлаката, додадете ги кашкавалот, печурките, печеницата и сусамот и сето тоа добро измешајте го. Салатата ставете ја фрижидер добро да се излади. Украсете ја со маслинки и кругови домати во форма на цвет пред служење.

 

Најнови вести

Коментари