Оваа салата од туна, авокадо и свежи краставици не само што е брзо се приготвува и ќе ве засити, туку и се комбинира лесно со двопек, парче леб, крекери или листови зелена салата.

Потребни состојки:

  • 1 голема конзерва туна во солена вода
  • 1 краставица со средна големина
  • 1 авокадо
  • ¼ црвен кромид
  • 1 лажица свежо исцеден лимон
  • зачини по желба

Начин на приготвување: Краставицата, кромидот и авокадото излупете ги, туната процедете ја и измешајте се заедно во длабок сад. Зачинете и додадете лимон. Салатата е готова, треба само добро да ја изладите.

На здравје!