Постојано сте болни? Смеса против настинки и грип

Користете ја редовно и не плашете се од досадните вирусни инфекции.

Потребни состојки:

-2 лимуни

-2лажици мед

-40 грама корен од ѓумбир

Начин на подготовка

Исечете го лимунот без кората на парченца, ставете го во блендер и направете каша. Додадете излупен корен од ѓумбир и повторно направете каша.

Додадете 2 лажици мед и повторно промешајте.

Префлете ја смесата во стаклен сад со капак и ставете го во ладилни. Така ќе може да издржи шест месеци во затворен сад на ладно.

За превенција од вируси пијте секој ден во чај или топла вода.

Најнови вести

Коментари