Потребни состојки:

  • 500 мл топла вода
  • 250 г брашно
  • 1/2 лажичка прашок за печиво или сода
  • 10 г ванилин шеќер
  • прстофат сол
  • 3 лажици масло + масло за пржење

Начин на приготвување: Во топла вода додајте прашок за печиво со просеано брашно, ванилин шеќер, сол и масло, па изматете. Оставете ја смесата 15-30 минути и потоа печете ги палачинките на кокосово масло. Филувајте ги со намаз од лешник.