Ако едноставно немате идеја што да подготвите за појадок, нашиот предлог е Шакшука или ѓаволски јајца – вкусен појадок од Ориентот.

Состојки:

  • 400-500 гр. црн кромид
  • 1,5 кг. пиперки
  • 2 лути пиперки
  • 2-3 домати
  • 5-6 варени јајца
  • Сол, масло, бибер, магдонос
  • 200 гр. на сирење

Подготовка: На масло продинстајте крупно исечкан кромид, па додајте ленти   пиперка исечена на ленти и лута пиперка. Кога ќе се динстаат пиперките,  додај исечени домати на тркалца и додајте зачини, а одозгора ставете варени јајца. Изрендајте го сирењето над јајцата, покријте и пржете околу 10 до 15 минути на тивок оган. Послужете топло.