Печено јајце во авокадо

Потребни состојки:

4 големи јајца
2 зрели авокада
маслиново масло
сол, бибер и некои од вашите омилени зачини


Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 200°C.

2. Пресечете ги авокадата на пола и извадете ги семките. Со помош на лажица издлабете го авокадото за да направите простор за јајцето.

3. Внимателно скршете ги јајцата и ставете ги во издлабените авокада. Додадете сол, црн пипер и некои од вашите омилени зачини.

4. Ставете ги авокадата во рерна и печете 15 минути, или онолку колку што сакате јајцето да ви биде испечено.

Поврзани

Најнови вести

Коментари