Потребни состојки:

4-5 компира
250 г мелени ореви
1-2 лажици доматно пире
1-2 лажици сенф
сок од ½ лимон
сол, бибер, ситно сечкан млад лук и кромид по вкус

Начин на приготвување: Компирите се лупат, се варат (како за пире); кога ќе се свари водата се одделува (не се фрла, по потреба се додава во пирето). Компирот се пасира, се додаваат оревите и другите состојки. Се меша со миксер и по желба се зачинува.