Официјално најдобар сос за паста во свет

Сос за паста кој е прогласен за надобар во свет од страна на кулинарскиот сајт "Delish", се прави само од три состојки, а не бара ни сечкање на лук.

Потребни состојки

800 грама домат од конзерва
1 главица кромид
6 лажици масло
сол по потреба

Подготовка:

Кромидот исечете го на половина, додадете го маслото и доматите. Во длабок сад динстајте на средна темпетарура околу 45 минути. Промешувајте го повремено, а на самиот крај извадете го кромидот од садот, останата смеса се прелева врз тестенината.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари