Најздрави колачи на свет: Рецепт стар повеќе од 6.000 години!

Не е чудно зошто овие колачи со векови се конзумирале, но чудно е што во модерно време рецептот негде исчезнал...

Рецепт стар повеќе од 6.000 години, се споменува дури и во Илиада и Одисеја- Хомер, познат и како грчки доручек, а доаѓа од Грција, Египет и Блискиот исток.

Денес е познат под називот пастели, а се подготвув од две состојки: мед и сусам.
Комбинацијата од мед и сусам имаат многу предности: ја прочистуваат крвта, го зголемува имунитетот и е одличен антиоксиданс.

Имено комбинација на мед сo сусам содржи 182 елемента кои се корисни за нашето здравје, и имаат голема концентрација на антиоксиданси кои спфречуваат развој на рак и други тешки заболувања.

Не е чудно зошто овие колачи со векови се конзумирале, но чудно е што во модерното време рецептот негде исчезнал и покрај тоа што е многу едностравен за подготовка.

Потребно е:
- 300 грама мед
- 300 грама сусам (мелен)

Пастата можете да ја подготвте на тој начин што претходно пропржен сусам со малку масло од сусам (може и маслиново на една шоља сусам се става две лажичиња масл.
Пржениот сусам оладен се бледндира така да стане како брашно.

Подготовка:

Се мешаат двете состојки, потоа од смесате правете топчиња, ги валкате во сусам, и ги ставате во фрижидер да се стврднат.

Едно колаче дневно е доволно за да ја добиете потребната енергија, да ја тргнете напнатоста, да ја подобрете крвната слика да почуствувате ситост како и да ве излекува.

Многу едноставно, проверено, а толку старо.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари