Рецепт за сочни лепињи од тавче со сирење и компири.

Рецепт за лепчиња со сирење и компири,

Состојки:

  • 90 гр јако брашно
  • 50 мл млеко
  • 10 гр стопен путер
  • малку сол
  • 1 компир
  • 2 лажици мајонез
  • моцарела

Во сад истурете го брашното, млекото, путерот и солта, сè убаво измешајте и со раце измесете го тестото. Покријте со кесичка и ставете во фрижидер околу еден час. За тоа време сварете ги компирите и потоа испасирајте ги. Додадете мајонез во хром и сè добро измешајте. Извадете го тестото од фрижидер и расукајте го со сукало до пречник од околу 22 см. Одозгора наредете моцарела и покријте со фил од компири, па ставете уште еден ред моцарела.

Земете ги краевите од тестото и затворете го како на фотографијата.

Потоа нежно расукајте со сукало. Намачкајте ја тавата и ставете ја да се пече, а одозгора премачкајте ја со растопен путер. Свртете ја пунџата и зарумете ја од