Јајцата се главен производ во многу јадења, особено за појадок. Без разлика дали претпочитате пржени, пржени или дури и пржени јајца – тие сигурно често ќе бидат на вашето мени.

Иако многумина може да претпостават дека постои само еден начин да се пржи јајце, оваа жена сподели што мисли дека е „најлесниот“ метод досега, а кој не бара ни прибор.

Еден од најпопуларните избори е иконското јајце на око. Брук Бокбрејдер го сподели својот рецепт за правење јајца на око.

Од нејзиното објавување, нејзиниот метод надмина неверојатни 3,3 милиони прегледи. Нејзиниот трик е всушност многу едноставен.

За почеток, таа испрска масло на дното на тавата пред да го скрши јајцето во средината.

За дополнителен вкус, таа употреби малку сол и бибер одозгора, а потоа истури ладна вода врз јајцата пред да го стави капакот на тенџерето на јајцата – за да ги свари на пареа.

Набргу потоа, јајцата беа готови, дозволувајќи му на Брук едноставно да го лизне јајцето директно од тавата на чинијата за да јаде.

@brookebockbrader Making eggs is so much less stressful now 😅 and I don’t even need a spatula 👏 #tiktokmademetryit #egghack #breakfasthack #breakfastofchampions #lifehack #fy #fyp ♬ Ultimate life hacks – Kelly Marie

– Да дознаев за ова порано, почесто ќе правев јајца – рекла таа.

Некој друг предложил дека не мора да користи вода.

– Не треба да додавате вода, само ставете го капакот на јајцето – ја советувале.