Медитерански модер патлиџан

Состојки:

• 2 модри патлиџани
• 400 гр. мелено месо
• 1 домат
• 1 кромид
• 2 белки
• малку кисела вода
• 1 лажица павлака
• Зачини: морска сол, мирудии, оригано, бибер,(пикантно по избор)

Модрите патлиџани се сечат на половина, се прави во нив вдлабнатина, се посолувааат и се оставаат 10-15 минути да отстојат, да пуштат вода и евентуално да не горчат.  

Во загреано масло се пржи кромидот, се додава меленото месо, заедно да се потпржат. Се додава доматот излупен и ситно сецкан, миродиите, ориганото, сол и бибер.

Со хартија се впива течноста од модрите патлиџани. Со лажица се полнат модрите домати. Наполнетите патлиџани, залеете го со изматена белка, лажица павлака и малку вкисела вода. Се пече половина час на 220 степени.

Остатокот од филот може да се користи ако за следниот ден подготвувате полнети пиперки, тиквички или мусака...

 

 

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари