Сочен доручек со мандарини.

Состојки:

(за 6 мафини)

– 1 поголемо јајце

– 3 мандарини

– 60 гр кафеав шеќер од Витаминка 

– 60 мл масло

– 60 мл млеко

– 60 гр јогурт

– 170 гр брашно

– половина кесичка прашок за пециво од Витаминка 

– дополнителен шеќер за печење, може и во прав, од Витаминка

Подготовка:

Измешајте го јајцето со шеќерот од Витаминка. Потоа додадете го маслото и повторно добро измешајте, а потоа јогуртот и млекото.

Измешајте го брашното со прашокот за пециво од Витаминка, а потоа просејте сè во сад со смесата. Мешајте додека не добиете мазна смеса.

Излупете го и пресечете го на половина.

Во калап за печење ставете хартиени локни и долниот дел од секоја корпа посипете го со малку шеќер од Витаминка.

Во корпичките ставете ги половините од мандарините.

Потоа премачкајте ја смесата за мафини врз мандарините. Се пече во загреана рерна на 180 степени околу 20 минути.

Пријатно!