Ако избегнувате брашно, додадени шеќери, па дури и млеко или јајца поради некоја причина не значи дека треба да се откажете од слатките задоволства! Со само две здрави состојки, можете да добиете домашно слатко со божествен вкус и да уживате во него безгрижно, дури и ако сте на диета.

Ви претставуваме рецепт за сочни слатки мафини од банана и какао.

Мафини од само 2 состојки

 

Потребни состојки:

– 4 големи и презреани банани
– 6 супени лажици какао во прав

Начин на приготвување: Изгмечете ги бананите вилушката додека не добиете фино пире или можете да користите блендер. Потоа додадете го какаото во прав и измешајте додека се убаво не се соедини. Добиената смеса сипете ја во корпи наредени во калапот за мафини, па печете околу 20-25 минути во рерна загреана на 180 степени.

 

ne štedite na kakao prahu da biste dobili najukusnije mafine

Дополнителен трик

По желба, можете да направите и глазура со мешање на 2 лажици кокосово масло и 1/4 шолја какао во прав на тивок до среден оган. Мешајте додека не почне да личи на растопено чоколадо, а потоа додадете медот и мешајте уште 30 секунди до минута и прелијте врз мафините.