Лимонадата со нане е еден од најдобрите и најосвежителните пијалоци особено во летниот период.

Слатко-киселиот вкус на лимон и аромата на нане го прават овој пијалок омилен за топлите денови, а предноста е неговата едноставност.

Потребни состојки:

6 лимони

0,5 литри вода

100 грама кафеав шеќер

2 дланки ливчиња нане

мраз

Начин на подготовка:

Ставете го шеќерот со 250 мл вода на оган за да се соединат. Мешајте повремено, а потоа оставете да се излади на собна температура. Потоа ставете ја водата во блендер и додајте ги сокот од лимоните, нането, останатата вода и мразот.

Кога ќе завршите со блендирање, вашиот омилен пијалок е спремен за сервирање.