Лигњи на скара со лимон и магдонос

Состојки:


500 г лигњи

сол и црн пипер

маслиново масло

1 лимон, сечен на кришки

неколку гранчиња свеж магдонос, ситно сечкани стапчиња

Приготвување:


Загрејте ја скарата на средно-висока температура.

Измијте ги лигњите и исушете ги со кујнска крпа. Исечете ги на ленти широки 3-4 см и набодете ги на стапчињата. Од двете страни зачинете ги со сол и црн пипер.

Печете ги на скарата по 4 минути од секоја страна, или додека малку да поруменат на рабовите.

Попрскајте ги со маслиново масло, врз нив истискајте го лимонот и одозгора украсете со магдонос.

Најнови вести

Коментари