Трилече колачот е бисквит натопен во три вида млеко. Неговото име буквално значи три млека, а за неговото потекло се уште се расправа. Многумина тврдат дека потекнува од Мексико, додека некои ја наведуваат Турција. Оваа торта, чиј рецепт е пред вас, е направена малку поинаку, но изгледот и вкусот потсетуваат на популарниот десерт.

Потребни состојки:
– 400 г шеќер
– 200 мл вода
– 650 мл млеко
– 2 лепињи или кифли
– 3 јајца
– 200 мл кокосово млеко
– 200 мл слатка павлака
– 50 г кокос

Начин на приготвување: Во тавата истурете половина од шеќерот и варете на средна температура додека не се растопи, додадете вода и убаво измешајте. Добиената смеса префрлете ја во плех за печење. Кифлите прелијте ги со млеко, додадете ги јајцата, кокосовото млеко, шеќерот, слатката павлака и кокосот и сè убаво измешајте. Прелијте со карамелизираниот шеќер и покријте со фолија. Ставете ја тавата во поголема која е наполнета со вода. Печете на 220°C 90 минути. По печењето, превртете ја тортата наопаку и исечете ја.