Големиот пост е вистинско време да пробате кремасти супи од домати.

Неопходно е:

500 мл течен домат

300 мл вода

2 моркови

1 кромид

2 компири

сол, бибер и малку јаглика

Подготовка:

Во малку вода сварете ги кромидот, морковот и компирот. Потоа се меша со рачен миксер и се додаваат течните домати.

Оставете се да зоврие 15 минути, а потоа додадете сол, бибер и сушена јаглика.

Послужете ја топлата супа со две препечени кришки леб.