Крем супа од карфиол

Рецепти одлични за студено време

Време на подготовка: 1 час и 20 минути

Потребни состојки за 6 порции:

1 лажица путер
1 лажиче маслиново масло
1 струк праз (само светлозелениот дел)
1 мала главица кромид
1 мала главица карфиол
вода
сол и бибер
Начин на подготовка:

Во големо тенџере со двојно дно, ставете ги путерот и маслиново масло да се загреат на средна температура.

Потоа отстранете ја дршката од карфиолот и тенко исечкајте ја на крукчиња. Останатиот дел од карфиолот исечкајте го во форма на цветчиња и измешајте го со претходно исечканата дршка.
Тенко исечкајте ги и празот и кромидот и додадете ги во тенџерето.

Пржете околу 3-5 минути, односно се додека не омекнат.

Додадете ¾ од карфиолот, а остатокот зачувајте го за подоцна. Зачинете со сол и бибер, а потоа пржете околу 5 минути.

Додадете доволно вода, така што ќе го покрие тенџерето (околу 4 чаши) и ставете капак. Полека мешајте додека се вари, а откако ќе почне да врие, намалете ја температурата. Мешајте уште 45 минути.

Додадете го преостанатиот дел од карфиолот и варете уште додатни 15 минути, или додека не омекне.

Направете пире од супата користејќи блендер. Во случај на преголема густина, додадете вода.

Поврзани

Најнови вести

Коментари