Дури и во времето на нашите баби и дедовци, супата од корхели била незаменлив елемент на денот по празниците.

Но, малкумина знаат дека историјата на ова јадење допира до античките времиња.

Според одредени легенди, неговата историја може да се проследи до Римската империја, за време на нејзините долги походи на освојување.

Некаде помеѓу 35 и 14 п.н.е., римските освојувачи ја зазеле провинцијата Панонија, која првенствено станала стратешки релевантен регион благодарение на античкиот трговски пат познат како Килибарниот пат.

Ова очигледно било кога Дубитатиус, готвач од Рим со исклучително важна улога во обезбедувањето на здравјето и исхраната на војската, пристигнал во кампот на една од легиите заедно со Грумио, неговиот помошник.

Еден ден снабдувањето со храна на легијата едноставно исчезнало, а Дубитатиус и Грумио забележале дека не им останало ништо друго освен зелка.

Меѓутоа, во текот на долгото патување, зелките носени во дрвени буриња ги испуштиле соковите и се закиселиле, но готвачите не откриле ништо особено загрижувачки во нивниот вкус.

Така, со навестување на страв дека може да ја отрујат целата војска, двајцата зготвиле супа од зелките. Јадењето постигнало огромен успех, а војниците се ределе со секунди. Заборавиле дека може да се разболат, следниот ден војската пукала од енергија.

Зборот корхели (сот), инаку, се однесувал на личност која често била пијана, постојано вцрвенета од пиење премногу вино.

Во денешно време овие луѓе се нарекуваат алкохоличари.

Но, терминот е особено интересен ако се земе предвид дека зборот korhely доаѓа од германскиот збор Chorherr, чие првобитно значење било да ги опише благородниците кои седат во мансардата на црквата за време на миса. Меѓутоа, вообичаено, свештенството било она што го окупирало горното ниво на црквата.

Според другата легенда за супата корхели, затоа јадењето потекнува од свештениците, во чии градини секогаш се одгледувале зелките.

Бидејќи и свештениците се занимавале со подготовка на вино и шампањ, логично може да се претпостави дека, во зората на кулинарската уметност, тие развиле супа што може да ги сузбие ефектите од алкохолот.

Денешната верзија е целосно полна со елементи кои помагаат да се балансира неконтролираното консумирање алкохол што им претходи на празниците.

Верно на неговото име, нема ништо помилосрдно од јадење топла чинија супа од корхели за да се ослободите од силниот мамурлак во јануари.

Супа Корхели

Фото: Péter Csákvári

Состојки:

200 гр месна димена свинска утроба (Szalonna)
20 дкг колбас
2 главици кромид
2 чешниња лук
400 гр кисела зелка
2-4 лажици фино брашно
2 лажици кисела павлака
2 лажички ким
2 лажици пиперка
2 ловорови листови
Сол
Бибер

Подготовка:

Фото: Péter Csákvári

Кромидот и чадениот свински стомак исечкајте ги на коцки, а колбасот на кружни кришки. Почнете да го готвите свинското месо во големо тенџере додека не стане крцкаво, а потоа додадете го кромидот и колбасот. Тргнете го тенџерето од оган и додадете ја пиперката, а потоа измешајте ја сечканата кисела зелка. (Ако зелката е премногу кисела, може да се измие пред да се готви.)

Повторно ставете го тенџерето на оган, па варете уште неколку минути. Дополнете го сето тоа со вода, а потоа додадете сол, бибер и остатокот од зачините. Оставете го да зоврие, а потоа намалете ја топлината на минимум и варете уште 15 минути.

Измешајте ја павлаката со брашното додека не се изедначи, а потоа додадете неколку лажици супа во неа. Згуснете ја супата со оваа мешавина од павлака, а потоа варете ја сето тоа уште неколку минути.

Јадењето може да се сервира со кисела павлака, можеби дури и да се прелие со свеж копар!