Потребни состојки:

500 г брашно
500 г гриз
500 г шеќер
250 г маргарин
1 кг кисели јаболка
1 кг малини (може и од замрзнувач)

Начин на приготвување: Со маргарин добро подмачкајте го плехот за печење. Од шеќерот, гризот и брашното подгответе тесто и поделете го на три дела. Првиот дел рамномерно распоредете го во подмачканиот плех. Преку тоа ставете ги претходно излупените, изрендани и исцедени јаболка. Потоа повторно ставете тесто, па врз него распоредете ги малините и на крајот завршете со слој тесто. Одозгора изрендајте и распоредете рамномерно маргарин. Печете во рерна загреана на 220 степени.