Како да направите совршена салата од зелка, така што ништо да не е премногу или премалку?

Потребни состојки:

главица зелка
– 5 лажици масло
– 5 лажици благ оцет
– сол и бибер по вкус
– прстофат шеќер

Начин на приготвување: Извадете ги надворешните листови од зелката, измијте ја и ситно исечкајте ја. Додадете прстофат сол и шеќер, а потоа добро изгмечете ја зелката со раце и оставете ја да отстои неколку минути. Потоа истурете го маслото, оставете да отстои една минута, па оцетот и сè убаво измешајте. Повеќето луѓе грешат и прво  ставаат сол, а потоа течните состојки, кои потоа се „измиваат“. Затоа остатокот од солта се додава на крајот, а можете да додадете и бибер, секако, по желба. Ако сакате посебно да ја декорирате салатата од зелка, изрендајте малку морков.