Потребно (за 4 порции):
– 1 кг сечкан кромид
– 2 дл растително масло
– 100 г парчиња соја обарени во вода зачинета со сушени зачини
– 2 дл сок од домати
– 1 морков
– 2 бабури исечени на резенки
– пипер
– 1 лута пиперка
– 1 китка листови магдонос и целер (ситно сечкани)

Подготовка: Загрејте го маслото, па додајте ги кромидот, бабурите и морковот. Со добро издинстајте. Додајте една лажица брашно, малку црвена пиперка, сушен зачин, сок од домати, барените парчиња соја сосе водата во која се бареле и со оставете уште десетина минути тивко да врие. Додајте малку вода, ако е потребно, за да се добие саканата густина. Кога ќе тргнете од огнот досолете и додајте ги сечканите магдонос и целер. Гулашот потоа поклопете го и послужете го после десетина минути.