Потребни состојки: 

  • 6 јајца
  • 150 – 200 г мајонез
  • сол
  • бибер
  • малку млеко
  • 4 парчиња тост леб
  • малку маргарин

Начин на приготвување: Потребно е прво да се сварат јајцата, но да не се сварат прецврсто. Потоа излупете ги и ситно исечкајте ги. Потоа измешајте ги сечканите јајца со мајонез и млеко. Потоа додадете сол и бибер, но не премногу. Кога ќе го направите тоа, време е малку да го потпечете тостот, но претходно премачкајте го со маргарин. Потоа филувајте една кришка и преклопете ја со друга. Повторете ја истата постапка со другите две парчиња.