Естерхази торта е еден од најпрестижните десерти во унгарската кујна, на исто ниво со Добос торта и Сахер тортата.

Таа е меѓу познатите колачи кои го повлекуваат своето потекло од времето на Хабсбуршката монархија, и кои сè уште сочинуваат постојано значителен дел од печива што ги нудат унгарските слаткарници денес.

Нејзиниот оригинален творец е непознат, но името секако доаѓа од принцот Пал Антал Естерхази де Галанта, за кого, според легендата, десертот првпат бил подготвен во 19 век.

Принцот имал голема репутација за неговиот гурмански вкус, дури и Esterházy rostélyos, на пример, бил именуван по него.

Според најпопуларната претпоставка, Франц Сахер, креаторот на познатата торта Сахер, бил тој што го подготвил и овој десерт, бидејќи во тоа време служел во дворот на принцот.

Никој не го знае оригиналниот рецепт, но за време на неговиот пат на освојување повеќе варијации се направени од десертот.

Постои дури и дебата за соодветен број на слоеви што треба да ги има тортата.

Неговите својства на бадем и крем, сепак, заедно со неговиот заштитен знак украсен врв, се вечни.

Одредени варијации се прекрасни, а во оваа статија ќе споделиме поедноставена верзија на тортата Esterházy која полесно се подготвува од дома.

Естерхази торте

Подготовка:

За слоевите за колачи:

8 јајца
16 дкг шеќер
20 дкг брашно
5 дкг мелени бадеми

За кремот:

8 дл млеко
5 лажици шеќер
10 дкг мелени бадеми
0,5 дл рум
2 дл шлаг

За глазурата:

25 дкг шеќер во прав
3 лажици вода
1 лажичка сок од лимон
1 лажичка незасладено какао во прав

За тестото изматете ги 8-те јајца заедно со 16-те дкг шеќер додека не се запени, а потоа додадете ја жолчката и изматете уште една минута. Измешајте 20 дкг брашно и 5 дкг мелени бадеми заедно, а потоа внимателно измешајте ги во изматените јајца.

Од оваа смеса печете 4 парчиња подеднакво тенки кори за колачи на 180 степени Целзиусови, печете околу 15 минути.

За кремот во зашеќереното млеко сварете го прашокот за пудинг и откако ќе се олади додадете ги мелените бадеми, румот и изматениот шлаг. Готовиот фил од крем може подеднакво да се распореди помеѓу слоевите на колачот.

Подгответе ја глазурата со мешање на водата, сокот од лимон и шеќерот во прав. Отстранете една кафена лажичка од глазурата, посипете малку какао во прав и ставете ја во кесичка за пециво. Покријте го тестото со белата глазура, а потоа нацртајте линии на врвот со глазурата со прав од какао од кесичката за пециво.

Со помош на нож, повлечете ги тие линии во нормална насока. Ова движење ќе му даде на горниот слој на тортата налик на мермер.