Уште едно од многуте начини на диета

Едноставни замени со кои ќе зaгубите од тежината

Уште една препорака како да јадете а да ка намалите тежината. Сон на секој човек.

Многумина од нас, дали во текот на годината или во периодот пред годишните одмори, се обидуваат да намалат од тежината, притоа правејќи секакви работи. Денес ви претставуваме едноставни замени во оброците кои ќе ви помогнат да го намалите бројот на внесени калори и масти во телото.

Заменете ја супата

Наместо да јадете крем супа со брокула и павлака, која има 180 калории и 7 грама масти, изберете првенствено супа од зеленчук со пилешко. Затоа што јадете само 75 калории и помалку од 3 грама масти за иста количина.

Месо

Големо ќофте има 580 калории и 24 грама масти, а мисиркини гради имаат само 280 калории и 3 грама масти. Ако имате додато само зеленчук, ќе заштедите уште 50 калории.

Дресинг за салата

Две лажици дресинг се еднакви на 140 калории и 16 грама масти. Подобро да направите со некои јогурт и балсамико и заштедете 80 калории и 13 грама масти.

Риба

Заменете го стекот со риба и зачувајте многу калории. Млекото телешко има 230 калории и 14 грама масти, додека рибата ви дава само 80 калории и 1 грам маст.

Пуканки

Наместо чипс, изберете пуканки. Чипсот ќе ви даде 150 калории и 10 грама масти по порција, а пуканките – 31 калории и 0 грама масти, ако се подготвени без адитиви.

Без сода

Лименка „Coca-Cola" има 140 калории, кои се рафинирани шеќери. Заменете ја со чаша ладна вода (0 калории) – додадете малку лимон, краставица или листови од нане за освежувачки вкус.

Обидете се со природни слатки

Дали барате десерт? Наместо сладолед еднаков на 500 калории и 16 грама масти, одберете 1 чаша јагоди со 56 калории. Сакате крем? Додадете малку крем, ќе ви даде 30 калории и 2 грама масти.

Најнови вести

Коментари