Едноставен и вкусен ролат со џем.

Потребно е:

5 јајца

100 гр шеќер

5 полни лажици брашно

1 лажичка прашок за пециво

70 мл масло

кора од лимон

по желба џем од кајсија или некое друго овошје

Подготовка:

Јајцата се матат со шеќерот, се додаваат брашното, прашокот за пециво, кората од лимон, маслото и се меси додека не се изедначи тестото. Поставете плех со хартија за печење префрлете го тестото и израмнете. Печете на 200 степени Целзиусови околу 15 минути додека не зарумени. Префрлете го на крпа и завиткајте. Кога малку ќе се излади, одвртете го, потоа премачкајте го со џем и завиткајте го повторно. Посипете го со шеќер во прав.