Една смеса – 7 вида колачи, и тоа без печење. Во основната смеса се користат мелени бисквити, се мешаат со малку шеќер во прав, млеко и путер. Колачињата се идеални за празниците, но и за секој друг вид на прослава.

Потребни состојки за основната смеса:

  • 940 г мелени бисквити
  • 320 г шеќер во прав
  • 400 мл млеко
  • 450 г маргарин или путер
  • 2 кесички ванилин шеќер

Начин на приготвување: Во голема чинија измешајте ги мелените бисквити и ванилиниот шеќер. Во средината направете дупка, па во неа сипете ги млекото и растопениот маргарин или путер. Се добро измешајте, односно мешајте додека не добиете компакнта смеса.

 

Користете ја основната мешавина за да направите едно од овие седум празнични задоволства: колачиња со желе бонбони, обланди со јафа, слатки кошнички, топчиња со кокос и крем, топчиња со лешник, ролат со чоколадни банани и со орео.