Доручекот е многу важен оброк – може да ви го разубави или расипе денот. Треба да биде разновиден, но обично немаме премногу време.

Сепак, со само малку напор можеме да направиме феноменално хранлив појадок кој исто така ги отстранува килограмите.

Неверојатно смути во сад. Освен што помагате да изгубите тежина, ги губите масните наслаги и го намалувате струкот.

Исто така е одличен сојузник во одржување на здравјето и долгорочно слабеење, под услов да го консумирате наутро наместо варијанти на нездрав појадок како што се пецива.

Состојки:

100 грама боровинки

1 банана

1 лажица рендан ѓумбир

65 грама млад спанаќ

2 лажици мелено семе од лен

200 милилитри вода

сок од половина лимон

малку овесна каша

ореви или свежо овошје по ваш избор

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки на пијалакот во блендер. Потоа ставете го смутито во сад. Додадете ја претходно подготвената овесна каша, неколку ореви, лешници, бадеми или несолени ф’стаци и некое свежо овошје по ваш избор.