Соастојки:

200 гр чоколаден крем
200 гр обланди со лешници
200 гр печени лешници

Подготовка:

Наполитанките сомелете ги во блендер. Измешајте ги со мелени лешници и крем.

Од добиената смеса направете топчиња.

Ставете ги во фрижидер малку да се стегнат, па послужете ги.

По желба можете да ги прелиете со растопено чоколадо.