Домашна паштета три во едно

Паштета која не содржи конзерванси, можат да ја јадат деца

Потребни намирници:

200 грама ослич
5 маслинки
чешне и половина лук
4 лажици маслиново масло (може и друго)
сок од лимон (една четврина од лимон)
1 ½ лажица вода

сол и бидер

Паштетата може да се направи од печен или пржен ослич. 
Исчистете го осличот од кожата и коските и стевете го во блендер. Додате го маслото, зелени маслинки, може и црни, водата сокот од лимон и измелете ги зедно со осличот. Сол и бибер додавајте по вкус. 

Доколку сакате количински повеќе тогаш наведените намирници ги зголемувате. 

Оваа паштета може да се јаде во секое време од денот, во комбинација со салати други додтоци.

 

Најнови вести

Коментари