Домашен сладолед од јагоди

 Сладолед од јаготки

1 засладено кондензирано млеко

1 кондензирано млеко

2 лажички шеќер

1 1/2 шолји млеко

1 сад свежи јаготки или 1 пакување замрзнати јаготки

2 лажички сок од лимон

1/4 лажичка сол

Подготовка:

Измешајте ги првите 4 состојки во голем сад додека не се спојат заедно. Ставете ги јаготките, сокот од лимон и солта во миксер и миксајте додека не се спојат. Потоа ставете млеко во смесата.

Ставете ја смесата со млеко во фрижидер и оставете ја да замрзни.

 

Најнови вести

Коментари